Komunikacja w biznesie – współczesne trendy

/, Bez kategorii/Komunikacja w biznesie – współczesne trendy

Komunikacja w biznesie – współczesne trendy

W dzisiejszych czasach usługi e-commerce wymuszają na nas zmianę podejścia do komunikacji. Współcześni konsumenci coraz częściej i chętniej wybierają zakupy online, wymagając przy tym kompleksowej obsługi. Jak więc powinna przebiegać komunikacja między sklepem a klientem?

Platformy do komunikacji

Wielu potencjalnych klientów, którzy robią zakupy online przed podjęciem decyzji o zakupie testuje możliwości dostępnych sklepów internetowych. Według badań przeprowadzonych przez Gemius pt. „E-commerce w Polsce 2017” aż 15% z nich twierdzi, że gdyby usługi e-commerce miały wyższy standard lub miały bardziej rozbudowane opcje, to korzystaliby z nich częściej.

Odpowiedzią na potrzeby konsumenckie jest stworzenie możliwie wielu kanałów komunikacji. Oprócz standardowych już przekaźników informacji, takich jak: strona internetowa, fanpage na Facebooku czy profil LinkedIn, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na umożliwienie potencjalnemu klientowi rozmowy w czasie rzeczywistym. Taka komunikacja umożliwia szybką reakcję, ale także wymaga większego zaangażowania ze strony pracowników sklepu. Powstają specjalne czaty lub wykorzystuje się do komunikacji aplikację Messanger, a nawet zatrudnia się konsultanta obsługującego videorozmowy. Wszystko po to, aby być bliżej konsumenta.

Jak mówić?

Komunikacja, jak wszystkie inne elementy budujące wizerunek marki, musi być spójna. Obowiązkiem konsultanta, który obsługuje platformy komunikacyjne, jest świetna znajomość oferty. Powinien także wiedzieć, jak odpowiednio  zareagować w sytuacjach kryzysowych, a w pracy mieć na uwadze całościową strategię firmy. Obsadzenie takiego stanowiska jest wyzwaniem dla właściciela firmy, ale poszukiwania mogą się opłacić. Komunikacja ściśle dopasowana do oczekiwań klienta to dziś jeden z najważniejszych trendów na rynku e-commerce.

Współczesna komunikacja z klientem zakłada także możliwe największą personalizację, która staje się standardem na każdym etapie kontaktu oraz odnosi się do całej historii użytkownika związanej z daną marką. Oferta związana ze zbliżającymi się urodzinami konsumenta, wykonanie telefonu w godzinach, w których on kiedyś dzwonił czy propozycja produktów związanych z poprzednimi zakupami to bardzo skuteczne metody sprzedażowe.

Krok dalej

Spójna komunikacja to jedno. Niemniej ważne jest to, co dzieje się po rozmowie. Najistotniejsze dla klienta jest wywiązanie się ze złożonych obietnic w 150%. Dzięki temu zyskujemy jego zaufanie, a ścieżka zakupowa staje się krótsza i decyzje o zakupie zapadają szybciej.

Możliwości rozwoju firmy w e-commerce jest niezwykle dużo. Jeśli planujesz sprzedaż w sieci lub już ją prowadzisz, ale nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów – warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Źródło:  5 najważniejszych zasad komunikacji z klientem w e-commerce [w:] www.wiadomoscihandlowe.pl

2018-05-29T11:01:58+00:00