Mind Brand – what’s in you’re head

//Mind Brand – what’s in you’re head

Mind Brand – what’s in you’re head

Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie narodziły się największe pomysły na sukces? Steve Jobs stworzył Apple, najbardziej rozpoznawalną markę świata we własnym garażu. Walt Disney został zwolniony z pierwszej pracy za brak kreatywności. J.K. Rowling przed napisaniem przygód Harrego Pottera cierpiała na depresję, ledwo wiążąc koniec z końcem. Wszystkie te osoby łączyło jedno – idea.

Wieloletnie doświadczenie utwierdziło nas w przekonaniu, że każdy pomysł ma w sobie potencjał. Rozumiemy psychologię emocji w biznesie. O jego sukcesie decyduje jednak plan, którego najważniejszym elementem jest nieustanny rozwój, wyciąganie wniosków i determinacja w działaniach przy kierowaniu się swoją intuicją.

Porażki i niepowodzenia budzą w nas frustrację. W szczególności jeśli są powtarzalne. Negatywne emocje niemal natychmiast wpływają na markę. Mind brand to pomysł, kreacja, emocja wykorzystywana w wizerunku. Warto zauważyć, że coraz więcej kampanii wizerunkowych buduje się wokół emocji.

Daniel Goleman w “Inteligencji emocjonalnej” wskazuje, że determinantem sukcesu nie jest wysoki poziom inteligencji, a a umiejętność kierowania emocjami. Najbardziej spektakularne kariery zawodowe robią Ci, którzy nie tylko wyróżniają się merytorycznością i zaufaniem, ale mają dobre rozwiniętą sieć komunikacji emocjonalnej. To naszym zdaniem kluczowa umiejętność w biznesie.

Ci, którzy “Just do it”

Każdy z nas zna reklamę Orange, w której głównymi bohaterami są Serce i Rozum. To idealny przykład wykorzystania emocji w kreacji marki. Zestawienie dwóch potencjalnych przeciwieństw przez niemal 6 lat promowało usługi i produkty Orange. Dwie postacie ociepliły wizerunek marki telekomunikacyjnej i stały się doskonałymi brand hero. Co więcej, obie maskotki wprost z ekranów trafiły na ulice miast. Animatorzy przez dwa lata podróżowali po kraju nawiązując tym samym relacje z fanami, a także zbierając materiał do kolejnych kampanii. Serce i Rozum to bohaterowie, którzy wpisali się na stałe do polskiej popkultury. Ich słynne dialogi weszły nawet do kanonu języka potocznego!

Ok. A teraz przykład ze świata – Steve Jobs. Jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci, która swój cel osiągnęła poprzez niezwykły upór i konsekwencje. Był również niezwykle świadomy swoich mocnych i słabych stron. Miał nosa do współpracowników. Wielu z nich uważało, że Jobs miał obsesję na punkcie kontroli i nadzoru. Wszystko dlatego, że dokładnie wiedział czego oczekuje i konsekwentnie do tego dążył. Dziś słynne jabłuszko to jeden z najbardziej rozpoznawanych znaków na świecie.

Inną ciekawą postacią jest Phil Knight, twórca marki Nike. To właśnie on powiedział kiedyś: „Dla mnie Nike to zawsze było coś więcej niż tylko firma, to była pasja mojego życia”.

Jakie emocje zmotywowały go do działania? Po pierwsze miłość do biegania, która zaczęła się jeszcze w czasach studenckich. Phil należał wtedy nawet do drużyny sportowej, której trenerem był jego przyszły wspólnik, Bill Bowerman. (Czy wiecie, że inspiracją do stworzenia nowej, przyczepnej podeszwy była gofrownica Pani Bowerman?). Po drugie narastająca problematyka dyskryminacji osób uprawiających sport (biegacze spotykali się z ostracyzmem społecznym!).

Jak osiągnął sukces? Poprzez agresywna kampanie marketingową, opartą na emocjach związanych z motywacją do działania. Słynne hasło “Just do it” zna z pewnością każdy z nas. (Swoją drogą…czy wiecie, że jego autorem był seryjny morderca, Gary Gilmore?). Knight oparł swoje działania o jasny przekaz, że to właśnie Ty możesz zmienić świat, nie kiedyś, a w tym momencie. Powiedział też, że sztuką w biznesie jest sztuka zapominania o wątpliwościach. Nie od razu Rzym i Nike zbudowano.

I rzymianom i Knight’owi zdarzały się porażki, ale traktował je jak bitwy przed wygraną wojną. Twórca marki jasno podkreśla, że kryzysy doprowadziły go do zmian, które następnie współtworzyły imperium ( i z rzymianami tak samo).

Jak zatem osiągnąć sukces?

  • Zbadaj rynek! Znasz aktualne trendy? Wiesz co robi Twoja konkurencja? Być może robisz coś zupełnie innego niż wszyscy, ale po prostu tego nie widzisz.
  • Zastanów się co jest Twoją cechą charakterystyczną. Dziś wiele marek opisuje siebie jako profesjonalną, międzynarodową, nowoczesną korporację. A gdybyś tak przedstawił swoją markę jako tą z emocjami i duszą. W dobie technologii coraz częściej poszukujemy człowieczeństwa.
  • Może zabrzmi to banalnie, ale odważ się robić co lubisz i czujesz. Zaprojektuj swoją markę według własnej wizji. Niech najpełniej oddaje Twoje emocje. Pamiętaj o strategii działań, realizuj ją drobnymi, ale stanowczymi krokami i obserwuj jak rodzi się sukces!

Każda marka potrzebuje dialogu. Dlatego też stworzenie kreacji, która odda w pełni Twoje atrybuty zacznijmy od rozmowy. Pozwól, że będziemy słynnym telefonem do przyjaciela.

Stawiamy na Twój rozwój i sztukę rozmowy. Słuchaj siebie i innych ludzi. Rozmawiaj. Wyciągaj wnioski z kryzysów. Twoja marka żyje i czuje, ale być może brak jej odpowiednich bodźców. Czasem jedyną słuszną drogą jest otwarcie się wobec zmian.

1234

2018-12-11T13:23:05+00:00