Social media w branży gastronomicznej

//Social media w branży gastronomicznej

Social media w branży gastronomicznej

Szperając w sieci trafiliśmy na ciekawy artykuł.  Jak prowadzić – albo raczej – jak nie prowadzić social mediów w branży gastronomicznej radzi Angelika Borysiak – Social Media i Marketing Manager, udzielając wywiadu Portalowi Spożywczemu.

Specyfika branży

Oczywistością jest, że zawsze zabierając się za prowadzenie social mediów musimy wziąć pod uwagę specyfikę branży i odpowiednio dostosować komunikaty do odbiorców danej marki. W przypadku branży spożywczej jest nieco trudniej. Potraktujmy social media jak rekomendację, bo konsumenci coraz częściej i chętniej dzielą się swoją opinią – radzi Borysiak. Zauważyłeś, że podczas jedzenia kolacji w restauracji co najmniej połowa ludzi po otrzymaniu posiłku wyciąga z kieszeni smartfona i dzieli się ze światem swoim doświadczeniami? Właśnie. Obecność w sieci pozwala na niemal natychmiastowe i anonimowe ocenianie. Jak sobie z tym poradzić?

Marketing rekomendacji

Marketing rekomendacji to obecnie bardzo popularne narzędzie, które niesie ze sobą realną siłę – mówi marketer. Dowodem na to może być choćby fakt, iż to od niego zależy liczba gości odwiedzających dany  lokal gastronomiczny. Korzystamy z rekomendacji i sami rekomendujemy. Wszystko toczy się w sieci. Od niej zatem zaczyna się już sprzedaż. Borysiak przyznaje, że dobra komunikacja z potencjalnym klientem to podstawa. Czasy, kiedy wystarczyło serwować pyszne jedzenie już dawno odeszły do lamusa.

Czego nie robić prowadząc social media w branży gastronomicznej?

Mając z tyłu głowy cel prowadzenia social mediów, czyli: poinformować, przywiązać do marki i zbudować wizerunek, wystrzegaj się 4 błędów, które mogą zaszkodzić zwłaszcza  lokalom gastronomicznym. Według Borysiak są to:

  1. Nieuzupełniony profil firmy. To spore niedopatrzenie. Potencjalny klient musi znać podstawowe dane teleadresowe, by móc w łatwy sposób skontaktować się z obsługą i uzyskać rzetelne informacje. Dodatkowo warto pamiętać o zakładce „menu”, którą oferuje facebook. W żadnym wypadku nie wstawiaj zdjęcia menu do galerii.
  2. Emocjonalne wpisy. Komunikacja z klientami musi być profesjonalna, zatem przemyślana. Nigdy nie wychodzi na dobre wstawianie wpisów czy komentarzy pod wpływem impulsu. Najważniejsze jest to, by z godnością przyjąć krytykę.
  3. Długa nieobecność. Social media wymaga od nas niemal natychmiastowej komunikacji. Nie można zbyt długo zwlekać z odpowiedzią, czekać, aż emocje opadną.
  4. Wstawianie stockowych zdjęć. Zanim wrzucisz zdjęcie apetycznego posiłku, które znalazłeś w sieci zastanów się, czy przedstawiona na nim potrawa jest w menu, a jeśli tak, to czy twoja realizacja przypomina tę z grafiki. Dlaczego? Nie dziw się, że konsumenci pytają o to, co zobaczą w sieci. Ich rozczarowanie może dużo kosztować.

Oto kilka porad, które należy wcielić w życie, jeśli chce się odnieść sukces. Jeśli nie masz do tego głowy albo czasu – daj znać. Warto powierzyć tak ważną rzecz, jak komunikacja z klientem, profesjonalistom.

Źródło: 4 błędy restauracji w social media [w:] www.portalspozyczy.pl

2018-04-30T14:26:14+00:00