W połowie drogi – na jakie marketingowe trendy warto postawić w 2018 r.?

//W połowie drogi – na jakie marketingowe trendy warto postawić w 2018 r.?

W połowie drogi – na jakie marketingowe trendy warto postawić w 2018 r.?

Rynek stale się zmienia, a klienci są coraz bardziej świadomi i wymagający – niezależnie od branży marketingowcy muszą więc być czujni i szukać odpowiednich dla swoich firm rozwiązań. A jest w czym wybierać. Rok 2018 to czas odpowiadania na potrzeby klientów, nie tylko marek.

A w jakich trendach ja pokładam nadzieję?

Social Advertising

W mediach społecznościowych robi się coraz tłoczniej. Pracy marketingowcom nie ułatwia również cięcie zasięgów organicznych na Facebooku – stawki za promocje postów idą w górę i skończyły się już czasy, w których za niewielkie pieniądze można było osiągnąć dobre wyniki. Dlatego tak ważny staje się umiar i inwestowanie w faktycznie przydatne treści, które są zbiorami potrzebnych informacji, a nie tylko natarczywą reklamą.

Jednak gdy zamykają się jedne drzwi – zawsze otwierają się inne. Naprzeciw użytkownikom wychodzi LinkedIn, który co raz wprowadza ulepszenia. Ostatnio uruchomiony został nowy format reklamy w przewijanych kartach – Carousel Ads, reklamodawcy mogą teraz opowiedzieć swoją historię w seriach przewijanych horyzontalnie grafik. LinkedIn postawił również na funkcję podziękowania Kudos, dzięki której możemy wyrazić swoje uznanie dla osób z naszej sieci i udostępnić pochwały w formie graficznej.

Content Marketing

Content Marketing to nic nowego, jednak dobry Content Marketing to wciąż sztuka. Najważniejsze są merytoryczne, przydatne przekazy, które przynoszą potencjalnym klientom dodatkową wartość. Treści, które budzą zainteresowanie, są komentowane i wywołują dyskusje. Firmy angażują swoich odbiorców i coraz częściej robią to wykorzystując różnorodne kanały. Ze względu na niższe koszty firmy najchętniej wykorzystują social media, artykuły eksperckie czy poradniki, jednak 2018 to bez dwóch zdań rok materiałów video i wspinających się po drabinie popularności podcastów – internetowych audycji. Podcasty o wszelakiej tematyce podbijają serca internautów, ponieważ nie wymagają 100% uwagi odbiorców – można ich słuchać jadąc samochodem, spacerując z psem czy prasując koszule.

Influencer Marketing

Influencer Marketing to termin, którym wiele firm zachłysnęło się w ubiegłym roku. Badania rynkowe pokazały bowiem, że społeczeństwo przestaje ufać celebrytom i gwiazdom, za to z ochotą słucha rad tzw. influencerów, czyli osób aktywnych w internecie, które wokół siebie zbudowały grupę lojalnych odbiorców. Influencerzy komunikują się ze swoimi fanami przez blogi, vlogi, konta na kanale YouTube, Facebooku czy Snapchacie – są blisko innych i mają silny wpływ na ich decyzje. Nietrafne współprace na linii firmy-influencerzy spowodowały jednak komunikacyjny chaos – na jednym profilu po sobie pojawiały się dosyć nachalne, jednorazowe recenzje produktów z innych bajek – kosmetyków, żywności, smakołyków dla psów itp.

I dlatego musiało się coś zmienić – influencer marketing zaczął dojrzewać i przyjmuje inne oblicze. O wartości influencera coraz częściej decyduje jego zaangażowanie w budowanie społeczności i spójność przekazów, a nie setki tysięcy obserwujących użytkowników. Firmy chętniej wchodzą w kampanie z influencerami o niższych zasięgach, którzy są wciąż autentyczni i budują swoją komunikację w zgodzie z własnymi poglądami. Tak trzymać!

 

Autor: Katarzyna Lis, Project Manager w redspot hunter

2018-06-22T12:55:21+00:00