Zrozumieć klientów, czyli jak ważne są doświadczenia konsumentów?

//Zrozumieć klientów, czyli jak ważne są doświadczenia konsumentów?

Zrozumieć klientów, czyli jak ważne są doświadczenia konsumentów?

Zbudowanie wizerunku marki i zaistnienie w świadomości konsumentów to duże wyzwanie. Reklamy w internecie, prasie i telewizji w nachalny sposób przekonują do swoich produktów, co zniechęca wielu, coraz bardziej świadomych klientów. Producenci starają się więc jak najbardziej uatrakcyjnić oferty oraz w odpowiedni sposób dotrzeć do swojej grupy docelowej i nawiązać z nią dialog. Jedną z takich dróg jest także platforma foodLAB people, która pozwala na bezpośrednią współpracę z klientami (aktualnymi i potencjalnymi) oraz testowanie oczekiwań rynku.

Budowanie relacji

Od niedawna popularność zyskuje tzw. storytelling (marketing narracyjny), firmy bowiem dostrzegły potrzebę angażowania swoich klientów we własną historię – opowiadają, skąd wziął się pomysł na biznes i jakie cele im przyświecają. Coraz chętniej stawiają na emocje, budują historię wokół własnej marki, tworzą brand heros, którzy snują te opowieści. Dobrym przykładem są postacie wykreowane przez Tesco – Krysia i Henio. Wyolbrzymiali stereotyp typowej polskiej rodziny, jednocześnie aktywnie wpisując się w kalendarz wydarzeń i aktualne trendy. Produkty promowali zawsze w odniesieniu do kontekstu – nowego roku szkolnego czy świąt Bożego Narodzenia.

Obok storytelling-u bardzo ważny jest dialog – ponieważ jak w życiu, tak w biznesie – aby zbudować długotrwałe relacje z konsumentami producenci po prostu ich słuchają i rozmawiają z nimi. Po czym rzeczywiście wyciągają z dyskusji wnioski. Najczęściej do tych rozmów wykorzystują media społecznościowe – profile na Facebooku czy Instagramie.

W ostatnim czasie firmy otwierają się na klientów również przy procesie tworzenia i wprowadzania nowych produktów na rynek. Mogą oni wtedy poczuć się jak właściciele towarów, co sprawia, że zaczynają polecać je innym. Właśnie taką współpracę umożliwia platforma foodLAB people – nasz autorski projekt, w którym konsumenci mają realny wpływ na rynek.  Mogą przetestować wybrane produkty, podzielić się swoją opinią w mediach społecznościowych czy polecić artykuły najbliższym. Dla konsumentów to szansa na kształtowanie trendów, dla firm – na dopasowanie się do oczekiwań klientów i pozyskanie wiernych ambasadorów marek.

Szczerość to podstawa

Zdarza się, że wprowadzone towary nie przyjmują się zgodnie z oczekiwaniami producenta. Taka sytuacja miała miejsce w Chias Brothers Europe, firmie produkującej naturalne przekąski z nasionami chia. Obserwując brak zainteresowania nowym produktem zdecydowano się porozmawiać o tym z konsumentami „na żywo”, przy wykorzystaniu profilu na Instagramie. Obserwujący mieli możliwość zadawania pytań, na które przedstawiciele Chias Brothers Europe od razu udzielali odpowiedzi.  Pomysł został pozytywnie przyjęty przez fanów fit przekąsek, a działanie umocniło relacje na linii firma-klienci.

Producenci tworzą nowe oferty, które mają zachęcić do zakupów w ich firmie – jednak to właśnie doświadczenia konsumentów związane z marką mają wpływ na faktyczne zainteresowanie produktami i rozwój firmy. Naprawdę warto więc poznać swoich klientów i po prostu wyjść naprzeciw ich potrzebom. Wirtualna dyskusja może przełożyć się na rzeczywiste efekty!

Źródła:

Współpraca z mikroinfluencerami pomaga w budowaniu marki [w:] www.portalspozywczy.pl

https://foodlabpeople.com/

Polskie przykłady kampanii marketingowych wykorzystujących storytelling [w:] www.nowyoutsourcing.pl

2018-06-08T15:37:32+00:00